Zarys seksuologii i seksiatrii

Seksuolog - pierwsze nastąpienie w jego gabinecie zazwyczaj pokazuje się stresogennym wydarzeniem, lecz odkładanie opinii o wizycie że mieć katastrofalne skutki. Wiele pań tracących na zaburzenia związane z działaniem seksualnym odwleka w ciągu poradę u lekarza, częstokroć zwlekając z tym nawet wiele lat. Nie jest zatem rozsądne rozwiązanie, gdyż nie dość, iż nie rozwiązuje problemu, obecne w dodatku może przynieść eskalację dysfunkcji. W domenie seksuologii spotykają się zatem wszelkie aspekty związane z płciowością zatrudnionego w dziedzinie fizycznej, ale omawiana dziedzina porusza również sprawy dotyczące ludzkiej dusze i emocjonalności. Seksuolodzy w wysokim mieście (takim jak Kraków) są dostępni praktycznie od ręki, wystarczy jedynie zasięgnąć języka w wyszukiwarce. Zaburzenia funkcji seksualnych, obiekcje odnośnie własnej orientacji czy tożsamości fizycznej lub zmagania związane spośród jej zgodą ze strony środowiska społecznego, to najnormalniejsze zmartwienia pacjentów komunikujących się do seksuologa. Dyskomfort połączony z komplikacjami dotyczącymi życia intymnego miewa diametralny pomysł na prostą egzystencję, więc nie wolno bagatelizować niepokojących nas objawów.

Pomimo wszechobecności seksu w środowiskach, większość ludzi nadal wstydzi się otwarcie rozmawiać na problemy związane z własną seksualnością. Spośród ostatniego warunku mnóstwo osób jest w milczeniu z początku licznych kłamstw, przeinaczeń, stereotypów oraz błędnych przekonań dotyczących seksu i płciowości. Spotkanie z seksuologiem pokazuje się więc okazją do zmierzenia się z własnymi najbardziej palącymi problemami oraz daje ich innowacyjne rozwiązanie. Bez sensu na ważną specjalizację danego seksuologa (lub toż psychiatra, ginekolog lub internista) przed inicjacyjną wizytą trzeba skończyć się psychicznie do dania szczegółowego wywiadu. Jego sensem jest prawdopodobnie najbardziej uniwersalne zrozumienie przez lekarza martwiącego nas zagadnienia, uwzględniając przy tym wszystkie aspekty biologiczne, medyczne, psychologiczne i społeczne. Rzetelny seksuolog powinien zadawać pytania dotyczące stanu zdrowia, samopoczucia psychicznego, przeszłych i teraźniejszych związków intymnych, orientacji seksualnej i identyfikacji płciowej, rozwoju seksualnego, punktu patrzenia na fakt seksu oraz dotychczasowych doświadczeń w ostatniej rzeczy.

Należy sobie uświadomić, że jako pacjent masz prawo oczekiwać od seksuologa przestrzegania Twoich praw seksualnych, czyli spodziewać się ze części lekarza: wyrozumiałości, życzliwego traktowania, kultury osobistej, bezstronności światopoglądowej, akceptacji orientacji i tożsamości seksualnej, poszanowania granic intymności psychofizycznej oraz udzielenia dostępnych dla Ciebie informacji. Dalszym etapem diagnozy seksuologa następującym po wywiadzie będzie pytanie somatyczne przygotowane przez profesjonalistę z nauki pokrewnej (tj. ginekolog w sukcesu osób bądź urolog w przypadku mężczyzn), aczkolwiek możliwe jest dodatkowo badanie psychologiczne, liczące na czymś odpowiedniego kwestionariusza lub testu. Seksuolog może i zasugerować skierowanie do działania badań biochemicznych i hormonalnych krwi, czyli pomiaru poziomu glukozy i cholesterolu albo progesteronu i estrogenu czy testosteronu. Musimy zdać sobie sprawę, iż pragnienia seksualne przylegają do grup potrzeb fizjologicznych, i ich spełnienie stanowi drinku z obowiązujących elementów nadającym życiu sens.