Urzadzenia fiskalne to zoobowiazanie kazdego przedsiebiorcy

Nastał okres w których kasy fiskalne są wymagane przez rozporządzenie. Są to przyrządy elektroniczne, służące do ewidencji dochodu oraz sumy podatku należnego ze sprzedaży detalicznej. Za ich brak przedsiębiorca może zostać ukarany dużą karą pienieżną, która znacznie przewyższa jego profit. Nikt nie chce więc ryzykować kontroli i grzywnej.
Często zdarza się, że firma prowadzone jest na ograniczonej przestrzenii. Przedsiębiorca sprzedaje swoje towary w sieci, a w sklepie głownie je składuje więc jedyna niezajęta przestrzeń to ta, gdzie znajduje się biurko. Urządzenia fiskalne są jednak wtedy tak samo konieczne jak w przypadku sklepu zajmującego dużą przestrzeń handlową.
Tak samo jest w sytuacji osób, które działają niestacjonarnie. Trudno wyobrazić sobie, że pracodawca przemieszcza się z dużą kasą fiskalną i kompletnym zapleczem niezbędnym do jej sprawnego korzystania. Pojawiły się jednak na rynku, kasy fiskalne przenośne. Mają one niewielkie wymiary, mocne baterie i prostą obsługę. Wyglądem przypominają terminale do płacenia kartą płatniczą. Czyni to z nich idealne rozwiązanie do pracy mobilnej, a więc np. wtedy kiedy musimy bezpośrednio udać się do klienta.
Urządzenia fiskalne są dodatkowo istotne dla samych odbiorców, a nie tylko dla właścicieli firm. Dzięki pokwitowaniu, który jest drukowany, kupujący ma prawo dokonania reklamacji nabytego produktu. Ostatecznie to pokwitowanie stanowi wyłączny dowód naszego kupna usługi. Jest także potwierdzeniem, że pracodawca prowadzi formalną działalność i płaci ryczałt od spieniężanych artykułów i usług. Jeśli zdarzy nam się ewentualność, że urządzenia fiskalnego w sklepie są wyłączone lub stoją bezczynnie możemy zawiadomić to do urzędu, który wszczynie odpowiednie kroki prawne wobec przedsiębiorcy. Grozi mu wtedy bardzo wysoka kara finansowa, a nierzadko nawet sprawa w sądzie.
Kasy fiskalne ułatwiają również pracodawcom monitorować finanse w firmie. Na koniec każdego dnia, drukowany jest bowiem raport dobowy, a na koniec miesiąca mamy możliwość wydrukować całe sprawozdanie, które pokaże nam ile szczegółowo wynosi nasz dochód. Dzięki temu możemy łatwo zweryfikować, czy któryś z personelu nie przywłaszcza sobie naszych pieniędzy albo po prostu czy nasz biznes jest rentowny.

Zobacz kasy fiskalne