Uklad optyczny echelle

Mikroskopy laboratoryjne (zwane także mianem mikroskopów optycznych), to narzędzie mikroskopowe, które do robienia powiększonego obrazu obserwowanego przedmiotu stosuje światło realizujące przez system optyczny. Mikroskopy dają się zwykle z wyboru soczewek optycznych, z kilku do nawet kilkunastu.

Gdzie przetwarzane są mikroskopy? Nowoczesne mikroskopy laboratoryjne stosowane traktowane są w wielu dziedzinach nauki do badań znacznie małych obiektów. Profesjonalne mikroskopy wykorzystywane są w poszukiwaniach biologicznych, biochemicznych, cytologicznych, hematologicznych, urologicznych, dermatologicznych też w laboratoriach klinicznych w różnych instytucjach medycznych. W biologii mikroskopy laboratoryjne znajdują zastosowanie m.in. w poszukiwaniach drobnoustrojów i analizowaniu morfologii komórek oraz tkanek. Dyscyplinami naukowymi odpowiadającymi za wymienione pytania są mikrobiologia, histologia tudzież cytologia. Choć w nauce chemii i fizyki mikroskopy kierowane są żebym w krystalografii czy metalografii. Geolodzy używają ich do analizy budowy skał.

Powiększanie obrazu Tradycyjne mikroskopy laboratoryjne wykorzystujące światło naturalne lub sztuczne w projekcie optycznym (niekiedy wymienia się je więc mikroskopami świetlnymi), są też wykorzystywane w szkolnictwie jako narzędzie edukacyjne wspomagające podczas ćwiczeń z myśli ścisłych. Badany obiekt widziany jest zdecydowanie przez okular bądź na ekranie monitora dzięki zastosowaniu przystawki projekcyjnej. Maksymalna fizyczna granica powiększenia filmu w mikroskopach optycznych jest stwierdzona przez rozdzielczość kątową obiektywu, jaka stanowi związana z długością fali światło, z zmian za wyrazistość obrazu odpowiada precyzja wykonania soczewek. Pierwsze mikroskopy laboratoryjne umożliwiały dziesięciokrotne powiększenia, ale we obecnych mikroskopach optycznych można osiągnąć powiększenia ponad tysiąckrotne.