Tlumaczenia ustne

Tłumaczenia ustne najczęściej stososowane są w przypadku rozmaitych konferencji, wykładów, prezentacji i spotkań biznesowych, w których uczesniczą osoby porozumiewające się w różnych językach. Mimo, iż język angielski staje się coraz bardziej uniwersalny, obecność tłumacza wciąż jest w wielu sytuacjach bardzo przydatna. Ilość zaangażowanych tłumaczy jest oczywiście uzależniona od zapotrzebowania. Im bardziej międzynarodowa grupa, tym więcej tłumaczy należy zaprosić do współpracy.
W przypadku kilkuosobowych grup często wykorzystuje się tłumaczenia szeptane, czyli takie w których tłumacz przekłada tekst z języka źródłowego na docelowy równolegle z wypowiedzią prelegenta, ale robi to po prostu przyciszonym głosem, bez użycia specjalistycznego sprzętu. Jest to skuteczna metoda, jednak nie sprawdza się ona podczas dużych spotkań, których uczestnicy są bardziej zróżnicowani językowo. W takiej sytuacji najczęściej wykorzystywaną metodą są tłumaczenia symultaniczne. Tu również tekst jest tłumaczony na bieżąco, jednak tłumacze znajdują się w dźwiękoszczelnych kabinach, z którymi mogą łączyć się poszczególni słuchacze, wybierając odpowiedni kanał, odpowiadający językowi,jakim się posługują.
Ciągle jeszcze popularnym typem tłumaczeń jest tłumaczenie konsekutywne, czyli takie, w których tłumacz najpierw dokładnie słucha wypowiedzi, jednocześnie notując szczegóły, a następnie przekłada ją na język docelowy.
Tłumaczenie ustne jest trudną sztuką, która wymaga niemałego wysiłku nawet od doświadczonego słuchacza. Niezbędne do wykonywania tego rodzaju tłumaczeń są doskonałe umiejętności językowe, ale też szybki refleks, odporność na stres i zdolność koncentracji.


Biuro Tłumaczeń Lingua Lab
Piastowska 8A, 30-211 Kraków
12 350 59 20
http://www.lingualab.pl