Oswietlenie awaryjne warunki techniczne

Systemy oświetlenia awaryjnego posiadają bardzo istotną pracę w przemyśle. W halach produkcyjnych, gdzie pracownicy obsługują maszyny posiadające dostępne części ruchome, w przypadku nagłego braku oświetlenia mogą oni pozostać trwale okaleczeni, i nawet że zostać zagrożone ich przeznaczenie. W okresie utraty zasilania elektrycznego, urządzenia co prawda przestaną działać, ale silniki rozpędzone do wielkich obrotów zachowają się tylko po kilku chwilach od przerwania wpływu prądu.

Chociażby w tych instytucjach, gdzie wdrożono systemy automatycznie hamujące pracę ruchomych elementów po odłączeniu napięcia, ich zatrzymanie niemal nie nie jest natychmiastowe. Aby zapobiec takim zdarzeniom należy stosować systemy oświetlenia awaryjnego. Wyróżniają się one na drugie rodzaje, ale zadaniem każdego spośród nich stanowi życie oświetlenia pomieszczeń przez dobry moment po zaniku zasilania. Dzięki temu ludzie mogą bezpiecznie zatrzymać maszyny, a w razie towarzyszącego pożaru - łatwo opuścić budynek.

Najpopularniejszym systemem oświetlenia awaryjnego, stosownego nie chociaż w przemyśle ale jeszcze w terenach mieszkalnych, są specjalne oprawy oświetleniowe. Oprawwa oświetlnia awaryjnego posiada wbudowany mały akumulator, który magazynuje energię elektryczną w toku normalnej pracy instalacji. W okresie nagłego zaniku napięcia, specjalny układ elektroniczny przełącza zasilanie oprawy na energię z akumulatora. Do punktu wyczerpania się baterii światło jest włączone. System opraw jest nie pewne cechy, którymi jest korzystanie małych akumulatorów, starczających na zaledwie kilkadziesiąt, i czasem tylko kilkanaście minut działania oświetlenia.

Nowy system teoretyczny do brania w przemyśle liczy na wygospodarowaniu dodatkowego pomieszczenia, gdzie zostają zainstalowane duże akumulatory i związki sterujące. Można również użyć generatora, dzięki dlaczego nie tylko oświetlenie awaryjne będzie potrafiło robić wiele godzin, ale działalność będzie mocna i dać do własnych urządzeń, na dowód komputerów czy niektórych maszyn.