Komunikacja kwantowa

Kontakty międzynarodowe są bardzo modne w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w przestrzeniach transportu oraz komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po kilku dniach, a nie po kilku miesiącach, jak więc chodziło wcześniej. Jednak można też do kogoś zadzwonić i połączyć się bezpośrednio. Jazdę na różny kraj świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko kilka godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się dużo nowych propozycji współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się mocniejsze i tańsze, a co za tym chodzi - także wiele częstsze. Obecnie bez problemu można zakupić się na nowy kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie odmienna sztuka a kolejne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot i można wylądować w Azji, w Afryce czyli na obcej wyspie. Zamienia się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość granic w Grupy Europejskiej a każdy jej człowiek może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka wymaga osiągnąć nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na stanowisku odpowiedniego pośrednika, który dobrze przedstawi proponowaną ofertę. Niezwykle poważne są w ostatnim przykładzie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć targi międzynarodowe, bezpośrednio dołączając do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu motoryzacyjnego w polskiej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać także spotkania polityczne na etapie międzynarodowym. Obecność osoby, która potrafi daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To unikalne w dawnych negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na powodzeniu transakcji.