Kapusta krajalnica

Kiedyś kapustę kisiło się jesienią w całych beczkach. W jakimś szanującym się gospodarstwie domowym była wielka, ręczna krajalnica do kapusty. Cała rodzina brała wkład w obecnym działaniu. Krojenie kapusty na ćwiartki to idealne zadanie potem te części potrzeba było poszatkować. Krajalnica do kapusty była konieczna. Wielka beczka z kiszoną kapustą istniała w piwnicach domów oraz dawała rodzinie przetrwanie zimy.

Teraz znowu wracamy do ostatnich sposobów. Wykazałoby się, że własnoręcznie kiszona, smaczna oraz młoda kapusta to skarb. Poprawił się tylko sposób na ostatnie kiszenie. Obecnie nie trzeba tego robić raz w roku. Wykazałoby się, że kapustę możemy szatkować i ładować do niewielkich pojemników, dużo z glinki ceramicznej także na bieżąco serwować ją do posiłków. Żeby wyglądać to wygodnie, łatwo i pewnie dużo jest traktować zgrabny, nieduży mebel do jej szatkowania. Taka krajalnica do kapusty już niebawem będzie widać w jakimś domu.
U mnie już istnieje i znacznie sobie to lubię. Od jesieni do późnej wiosny, raz w tygodniu przygotowuję niewielką porcję poszatkowanej kapusty. 2 główki dzięki krajalnicy w mig robią się w kopczyk poszatkowanych wiórek. Teraz jeszcze sól, trochę wygniatania dłonią, tak żeby sok z kapusty puścił i teraz można ładować na model do słoików. Słoiki daję w każde dosyć ciepłe miejsce (22′ – 23’C) i po trzech, czterech dniach można jeść.
Wiadomo, kiszona kapusta to masa zdrowia. To witaminy oraz mikroelementy. To zdrowie. Jesz kapustę – będziesz olbrzymi natomiast będziesz tryskać zdrowiem.
Grupa jest dumna, posiłki są urozmaicone, i ja jestem jasny, iż w mig jestem gotową surówkę do obiadu.
Może też ciut kminku. Przecież kminek tak się lubi z kapustą. Może odrobina tartej marchewki. Niech będzie kolorowo i smacznie.
Odrobina obrazu i szybko się zajadamy, aż się uszy trzęsą.
Kapusta kiszona wtedy stanowi toż co lubi cała grupa.
Nie myślę sobie zajmować się z kapustą, jeśli nie krajalnica do niej.