Eksplozje na sloncu

Bezrobotni, zarejestrowani w tytułach pracy mogą czekać na 40 tys. zł dotacji, jeżeli zdecydują się na otwarcie działalności gospodarczej. Metoda nie jest za skomplikowana, a wysokość dofinansowania motywuje do podjęcia ryzyka.

Jednak, aby zaczęta działalność przyniosła pożądany rezultat należy znacznie się przygotować. Wybierając branżę, sporządzając biznesplan należy uwzględnić wszystkie obciążenia publicznoprawne jakie trzeba będzie odpowiadać i dodatkowe obostrzenia płynące z ustaw podatkowych.

Dokonując rejestracji należy dokładnie wskazać rodzaj prac gospodarczej jaka będzie prowadzona, formę opodatkowania oraz zarejestrować się do ZUS. Mając prawa do płacenia składek na preferencyjnych warunkach w druku ZUA należy wpisać symbol 05700. Niższe stawki na ZUS można opłacać przez 24 miesiące.

Rodzaj prac gospodarczej, pisanej na sprawę osób fizycznych określi termin instalacji kasy fiskalnej. W niektórych przypadkach kasę należy zainstalować przed dokonaniem pierwszej sprzedaży, w pozostałych w wyznaczonym terminie, oraz w następujących przypadkach po otrzymaniu określonego obrotu. Dlatego już wcześniej trzeba rozglądnąć się za odpowiednim urządzeniem. Kraków kasy fiskalne oferuje pełen wachlarz modeli urządzeń fiskalnych, odpowiednio dostosowanych do wybranych branż.

Rejestracja kasy fiskalnej przebiega dwuetapowo. Najpierw należy poinformować właściwy urząd skarbowy o zamiarze instalacji fiskalnej – czas tenże nie jest dokładny, tak dlatego zawiadomienie można wrzucić w urzędzie nawet dzień przed instalacją. Wtedy w przeciągu 7 dniu po instalacji, należy poinformować urząd, że kasa została zainstalowana. Jeżeli kasę fiskalną zainstalowano w obecnym terminie, złożono odpowiednie materiały do urzędu można się starać o zwrot poniesionego wydatku na zakup, w wysokości 700 zł, nie więcej jednak niż 90% wartości kasy.

Następna ważna decyzja dotyczy podatku VAT. W wybranych przypadkach warto zauważyć się jako podatnik VAT, czasami niezbędna jest zwłoka przynajmniej do punktu przekroczenia określonych obrotów – tj. 150.000 zł. W poszczególnych branżach, np. handel paliwami lub metalami prawymi nie ma nadziei z wykorzystania ze zdjęcia, więc z dniem rejestracji działalności gospodarczej należy zarejestrować się na druku VAT-R.